Az Európai Unió pontosan megállapítja a vezetési és pihenőidő szabályait. Nem véletlenül azok a számok szerepelnek a meghatározásban, amelyek, így érdemes komolyan venni őket. A nem betartás általában kezdő sofőröknél a gyakoribb, akik régóta vezetnek, tudják, hogy a hosszú utak alkalmával, mennyire fontos is a pihenő. Nem csak önmagunk, de mások testi épségét is veszélyeztetjük, ha nem vesszük komolyan őket, ezt pedig egy felelős sofőr nem engedheti meg magának.

GKI - pihenőidő

GKI – pihenőidő

A szabályozás értelmében a napi vezetési idő nem haladhatja meg a 9 órát, azonban hetente két alkalommal meghosszabbítható 10 órára. Egy héten pedig 6 napi vezetési időszak lehetséges maximálisan. Látható, hogy a számok, az egyébként is érvényes fizikai és szellemi terhelhetőséget veszik alapul. Érvényesek azonban ezek egy sofőr esetén, de vajon, hogy áll a dolog, ha az autóbusz vagy a kamion két sofőrrel megy?

Több fős személyzet esetén a járművezetőnek 30 órán belül legalább 9 órás napi pihenőidőt kell tartania. Látható tehát, hogy a pihenési óraszámok ez esetben sem változnak, csupán több, kettő, három stb. sofőrre vannak definiálva. Több gyakorlott sofőr, ha úgy tetszik öreg róka blogján elhangzik a pihenőidő betartásának fontossága. Aki nem pihen „oroszrulettet játszik” olvasható néhol.

Az autóbuszvezetők esetében azonban némi engedményt tesz a szabályozás. A jogszabályban a következő olvasható: A nemzetközi különjárati személyszállítást végző autóbusz vezetője ugyanis 6 nap helyett maximum 12 napot dolgozhat heti pihenőidő közbeiktatása nélkül. Ezt követően azonban két rendszeres vagy egy rendszeres és egy csökkentett heti pihenőidőt kell tartania és a csökkentést három héten belül kompenzálni kell. Látható, hogy a heti pihenők esetében bizonyos óramennyiséget átcsoportosítani lehet későbbi időpontra, de elvenni a pihenőidő mennyiségéből nem enged a szabályozás.

A 12 vezetéssel töltött nap összesített vezetési ideje a 90 órát nem haladhatja meg.

Iskolánk GKI tanfolyamain ezekről és sok más fontos és szükséges témáról tanulnak hallgatóink. Szerezze meg Ön is naprakész és versenyképes tudását nálunk! Jelentkezzen még ma!

Hasonló cikkek

GKI vizsga – árak, szabályok, információk... GKI kártyával minden közúti fuvarozásban részt vevő személynek rendelkeznie kell a szabályok szerint. De mégis mire való ez a kártya és mi változott a...
Mi a különbség a vezetésközi szünet és a pihenő fo... Ahhoz, hogy megértsük a pihenőidő illetve vezetésközi szünet szabályait, először vessünk egy pillantást a vezetési idő és a pihenés szabályaira! A pih...
Személyszállítás feltételei személyautóval Személygépkocsis személyszállítás, de nem Taxi. Személygépkocsis személyszállító képesítéssel ugyanis csak olyan személyautót lehet vezetni, amelybe n...
GKI tanfolyamok, de melyik? A GKI tanfolyamok mindenki előtt nyitva állnak. Aki az alapképzésbe vág bele, választhat az autóbuszvezetői, a tehergépkocsi vezető és az  között is. ...

Minden vélemény számít!

Ossza meg velünk a gondolatait, véleményét a cikkel kapcsolatban vagy ha kérdése van, tegye fel őket a hozzászólásokban itt vagy a közösségi médiákon! Ha tetszett a cikkünk, like-oljon minket Facebook-on, kövessen Instagram-on vagy Twitter-en, hogy ne maradjon le a legfrissebb hírekről, akciókról és cikkekről a jövőben sem!