Világszerte nagyon jó visszhangja van a magyar munkaerőnek, – kevés kivételtől eltekintve – mindenhol örömmel alkalmazzák a hazánkból kivándorló munkavállalókat. Egyre többen mennek is külföldre pl. egy sikeresen elvégzett targoncavezetői tanfolyam után, hiszen a különféle szakképesítést igénylő állásokban óriási a kereslet a színvonalas munkaerőre, és a fizetések az itthon elérhető keresetek többszörösére rúgnak.

OKJ-s Targoncavezető tanfolyam és vizsga

OKJ-s Targoncavezető tanfolyam és vizsga

Két nagy gond szokott lenni a magyarországi munkavállalókkal, ha külföldön szeretnének érvényesülni: az egyik, hogy nem beszélnek jól nyelveket, a másik, hogy nem minden esetben rendelkeznek megfelelő bizonyítványokkal a munkához, amire jelentkeznének. Ez utóbbi nem azt jelenti, hogy ne volna megfelelő végzettségük (sőt sok esetben éves-évtizedes tapasztalatuk), hanem azt az anomáliát takarja, hogy hazánkban hosszú ideig más volt a szakmák és ennek megfelelően a szakmai oktatás besorolása és oktatási rendje is, mint a nemzetközi piacon.

Képesítések – régen és most

Tipikus példa volt erre a targoncavezetői tanfolyam, amelyet régen nem csak OKJ-s rendszerben lehetett elvégezni. Ez az eltérés fog megszűnni végkép ez év december 31-e után, amikortól kizárólag a nemzetközi rendszereknek is megfelelő OKJ-s besorolásoknak és oktatás rendnek megfelelően lehet a különféle gépcsoportokra kezelői szakképesítést szerezni és vizsgát tenni.

OKJ-s vizsga, NKH-s vizsga

Azok, akiknek a targoncavezetői tanfolyamon megszerzett képesítésük nem OKJ-s, el kell végezniük egy OKJ-s tanfolyamot (majd a végén sikeres vizsgát tenni a bizonyítvány megszerzéséhez), akik OKJ-s targoncavezetői tanfolyamot végeztek, azok ún. NHK-s gyakorlati kiegészítő típusvizsgát kell, hogy letegyenek a december 31-i határidő lejárta előtt.

Nagy felzúdulást okozott az itthoni szakemberek esetében az átsorolás (és főleg az új beiskolázás és vizsgák tortúrája, valamint költségei), de a szakemberek nagy része megérti és elfogadja annak gyakorlati hasznát.

Az újfajta besorolás az oktatás és a szakmunka szempontjából is hasznos, valamint közelebb áll a gyakorlati élethez is. Például mostantól aki targoncavezetői tanfolyamot végez, az mindenfajta targoncát vezethet, erőforrástól, emelési magasságtól függetlenül.

Hasonló cikkek

Érettségi utáni képzések Évről-évre, egyre több helyen hangsúlyozzák, hogy nem kell feltétlenül mindenkinek a középiskola elvégzése után az egyetem felé venni az irányt. A mun...
Hogyan zajlik egy OKJ-s targoncavezetői tanfolyam ... Az OKJ, azaz az Országos Képzési Jegyzék tartalmazza a Magyarországon megszerezhető szakmák felsorolását, illetve a megszerzésükhöz szükséges képzések...
Emelőgép régen és most Bár emelőgépkezelő tanfolyamot akkoriban még nem kellett végezni, de emelőgépet vagy más szóval darut, már az ókorban is használtak. Akárcsak napjaink...
Nehéznek tűnik, de könnyű Aki Könnyű- és Nehézgépkezelő tanfolyamra szeretne jelentkezni, és mondjuk régóta fontolgatja magában a dolgot, de nem nézett utána ténylegesen a lehe...

Minden vélemény számít!

Ossza meg velünk a gondolatait, véleményét a cikkel kapcsolatban vagy ha kérdése van, tegye fel őket a hozzászólásokban itt vagy a közösségi médiákon! Ha tetszett a cikkünk, like-oljon minket Facebook-on, kövessen Instagram-on vagy Twitter-en, hogy ne maradjon le a legfrissebb hírekről, akciókról és cikkekről a jövőben sem!