Ha valaki nemzetközi fuvarozással foglalkozik, akkor fontos, hogy tisztában legyen vele, melyik országban milyen szabályok vonatkoznak az autópályák használatára. Sajnos, az útdíjak az Európai Unióban a legkevésbé sem egységesek, ezért mielőtt elindulna, alaposan tájékozódjon róla, hogy a cél- és a tranzitországok mit írnak elő, hogy ne érjék kellemetlen meglepetések.

GKI tanfolyam és vizsga - útdíjak az EU-ban

GKI tanfolyam és vizsga – útdíjak az EU-ban

Ahány ország, annyi mód a megtett távolság mérésére

Az útdíjak az EU-ban mind a fizetési, mind pedig a megtett távolság mérésének módjában jelentősen eltérnek egymástól. Szlovákiában és Csehországban például fedélzeti egységeket használnak a 3,5 tonnánál nehezebb gépjárműveknél arra, hogy a megtett távolságot mérjék.

Spanyolországban, Lengyelországban, valamint Franciaországban ugyancsak beépített fedélzeti egységek szolgálnak a távolság mérésére – a probléma csak az, hogy ezek a rendszerek sem egységesek, ami jelentősen megbonyolítja a nemzetközi fuvarozásban résztvevők életét.

Az útdíjak fizetése sem egységes az EU-ban

Nem csak a megtett távolság mérése nem egységes az EU-ban, de az útdíjak fizetése sem. Míg Szlovéniában például a közvetlen útdíjtérítés vonatkozik a 3,5 tonnánál nehezebb járművekre, addig szinte az összes többi országban lehetőség van az elektronikus fizetésre.

Természetesen más-más rendszereken keresztül, csak hogy ne legyen olyan egyszerű a helyzet.

Arról is érdemes előre informálódni, hogy az útdíj az EU adott országban áfával terhelt, vagy nem. Míg Szlovákiában vagy Németországban az útdíj nem áfaköteles, addig Csehországban vagy Olaszországban áfát is kell fizetni az útdíj után.

Fontos, hogy semmiképpen ne induljon el anélkül, hogy pontosan nincs tisztában az adott országban önre vonatkozó előírásokkal az útdíj tekintetében. Jelentkezzen GKI tanfolyamainkra, nálunk naprakész tudást szerezhet!

Hasonló cikkek

Személyesen vagy az interneten Jó hír mindenkinek, de főleg azoknak, akiknek zsúfoltak a mindennapjaik, hogy GKI továbbképzéseinket immár nem csak személyesen, de online, az interne...
Hivatásosak az utakon Immár, lassan tíz éve, hogy kötelezővé tették a hivatásos sofőröknek a GKI vizsgát – persze előtte tanfolyamot –, amivel megszerezhető a GKI igazolván...
GKI vizsga tesztlap A GKI alaptanfolyam végén a képzésben résztvevőknek vizsgát kell tenniük, ami három részből áll: írásbeli, szóbeli, valamint gyakorlati szegmensből. A...
Autóbusszal belvárosban és külföldön Ahhoz, hogy valaki jogszerűen vezessen autóbuszt közúton a D1, D1+E, D, D+E kategóriájú vezetői engedély mellett GKI vizsgát is kell tennie, no meg el...

Minden vélemény számít!

Ossza meg velünk a gondolatait, véleményét a cikkel kapcsolatban vagy ha kérdése van, tegye fel őket a hozzászólásokban itt vagy a közösségi médiákon! Ha tetszett a cikkünk, like-oljon minket Facebook-on, kövessen Instagram-on vagy Twitter-en, hogy ne maradjon le a legfrissebb hírekről, akciókról és cikkekről a jövőben sem!