A targoncát kezelni veszélyes üzem

Aki iskolába jár és elméleti tanulmányok befejezéseképpen vesz részt vizsgán, méltán várhatja el, hogy az oktatók és vizsgabiztosok arra legyenek kíváncsiak, hogy mit tud. A veszélyes üzemet jelentő autóvezetés vagy targoncakezelés azonban más besorolás alá esik, hiszen ha ezek közben hibázik valaki, súlyos balesetet okozhat, amely kárt okozhat saját maga illetve mások testi épségében, vagy a tárolt és rakodott árucikkekben és anyagokban.

OKJ-s Gépkezelői tanfolyamok - Targoncavezető tanfolyam és vizsga

OKJ-s Gépkezelői tanfolyamok – Targoncavezető tanfolyam és vizsga

Természetes, hogy a vizsga során a szakmai mentorok a hiányosságokat, bizonytalanságokat és az esetleges figyelmetlenségeket figyelik árgus szemekkel, hiszen a lehetőségekhez mérten csak azokat a diákokat szeretnék átengedni, akiknek a “batyujában” a lehető legkevesebb ilyesmi van. Ennek megfelelően méltán számíthatunk arra, hogy a targoncás vizsgán becsapós feladatokat kapunk, olyanokat, amelyek azt követelik meg, hogy átlássunk egy helyzetet, felelősséggel és megfelelő koncentrációval döntsünk, és szakmai tudással valamint ügyességgel felvértezve hajtsuk végre a feladatokat.

Milyen buktatók lehetnek a targoncás vizsgán?

Biztosan számíthatunk olyan feladatokra, amelyek a biztonságtechnikai tudásanyagunkat célozzák meg. A rakomány egyenletes elhelyezése a szállító jármű rakfelületén, megfelelő rögzítése, a súlyhatárok betartása, illetve a gép megfelelő terhelése, a rakományegységek lehelyezése a tároló-területre, polcra jelentheti ezen feladatok sarkalatos pontjait. A különféle rakományok jellegzetességeinek, le- és felrakási sebességének ismerete és alkalmazása, a kiegészítő rögzítő eszközök által kifejtett terhelés figyelembevétel, szintén ilyen biztonságtechnikai területre vonatkozó feladat lehet.

A teher elhelyezése a targoncavillán már a gép stabilitásának témakörébe tartozik. A súlyhoz viszonyított emelőmagasság, a teher kiegyensúlyozása szintén arra szolgál, hogy az eszköz megbillenéséből származó balesetek elkerülhetőek legyenek.

A targoncával közlekedni kell a raktáron belül (teherrel vagy teher nélkül egyaránt). Ennek fejben történő megtervezése – a mozgást korlátozó tereptárgyak és közlekedőfolyosók ismeretében nagyon fontos előzetes feladat, amelynek révén elkerülhető a beszorulás, felakadás, illetve a hosszú pályán történő tolatás nehézkes tortúrája.

Szerezze meg a szükséges képesítést iskolánkban, jelentkezzen még ma tanfolyamainkra! OKJ-s Targoncavezető tanfolyamaink végén, sikeres vizsga esetén a vizsgázó államilag elismert OKJ bizonyítványt és NKH által kiállított gépkezelő jogosítványt !

Hasonló cikkek

Targoncakezelés közben bekövetkező jellemző balese... Ha targoncakezelőként szeretne elhelyezkedni, hogy a köznyelvben ráülős targoncaként, ráállós targoncaként, illetve gyalogtargoncaként ismert járművek...
Az OKJ targoncavezető tanfolyamról A gépesített anyagmozgatás jelentős része targoncákkal történik, a targoncavezetés előfeltétele pedig az OKJ targoncavezető tanfolyam elvégzése, illet...
NKH-s Gyakorlati Kiegészítő Típusvizsga Átalakulások az OKJ rendszerében Az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) rendszere 2010 óta többször is átalakításon esett át. Az új OKJ rendszert meghatár...
Emelőgépkezelő tanfolyam felosztások Az emelőgépkezelő tanfolyamok szakmáinak csoportosítása Többször írtunk már arról, hogy az emelőgépkezelői, targoncavezetői és földmunkagép-kezelői s...

Minden vélemény számít!

Ossza meg velünk a gondolatait, véleményét a cikkel kapcsolatban vagy ha kérdése van, tegye fel őket a hozzászólásokban itt vagy a közösségi médiákon! Ha tetszett a cikkünk, like-oljon minket Facebook-on, kövessen Instagram-on vagy Twitter-en, hogy ne maradjon le a legfrissebb hírekről, akciókról és cikkekről a jövőben sem!