A különböző terhek emelésére és adott távolságra való szállítására szolgáló emelőgép, a daru legfontosabb alkotórészei az emelőmű és a mozgatómű. Az eszközt már az ókorban is használták többek közt a mezőgazdaság, a közlekedés és az építőipar területén. A daruk eleinte emberi, állati vagy vízenergiával működtek, ma pedig villamos hajtással vagy belsőégésű motorral üzemelnek. A darunak, melynek vezérlését OKJ-s emelőgép-kezelői tanfolyamunkon sajátíthatja el, az alábbi típusai ismertek:

Futódaru

A futódarut jellemzően üzemcsarnokokban használják. Hídszerkezete a csarnok falaira fektetett síneken vagy vasbeton oszlopokon mozog, amelyeken a négykerekű, sínen mozgó kocsi, a futómacska fut. Erre szerelik a kötéldobot, a villanymotort és a fogaskerekes hajtóművet.

Autódaru

Autódaru

Autódaru

A gépkocsi alvázára szerelt daru az egyik legmozgékonyabb emelőgép. Általában a jármű dízelmotorja működteti.

Bakdaru

A futódaruhoz hasonló felépítésű, illetve működtetésű bakdaru sínje a talajszinten áll, szerkezete keretet képez.

Úszódaru

A kikötői munkáknál, hajók mentésénél és hidak építésénél alkalmazott darutípus kialakításánál a legfontosabbak a stabilitási szempontok, illetve a minden irányban történő könnyű manőverezés.

Konténerdaru

A speciális darukkal konténerek mozgatását végzik. Az áru teherautóra, vagonokra, és hajóra rakodásához különböző emelőgépeket használnak.

Toronydaru

A toronydarukat építkezéseknél használják. A berendezés nagy emelési magassággal és kis teherbírással rendelkezik. A darut sínen gördülő kocsira, autóra vagy utánfutóra szerelik.

Kikötői daru

A kikötői rakodásra használt daruk acélszerkezete általában négy lábon áll, gémjük dönthető, teherbírásuk nagy, és konzolos szerkezettel rendelkeznek.

Bármelyik fenti darutípus kezelését szeretné elsajátítani, OKJ-s tanfolyamunkon megszerezheti az ehhez szükséges ismereteket. OKJ-s képzésükön a nem önjáró és az önjáró emelőgépek működtetését egyaránt megtanulhatja. A tanfolyamot elvégezve kezelhet például híd- vagy futódarut, emelőasztalt, emlőállványt, villamos emelőt, mobil emelőgépet, gépjárműemelő-hátfalat, mobil szerelőállványt, reptéri chartering járművet, mobil szerelőkosarat, hidraulikus szerelőkosaras járművet, konténeremelőt, autódarut, lánctalpas darut vagy járműre szerelt darut.

Hasonló cikkek

A gépkezelői jogosítványról A korábbi könnyűgépkezelő és nehézgépkezelő bizonyítványok ugyan még ma is érvényben vannak, de a gépkezelői képzés rendszere átalakult. Sokak örömére...
Bárki jelentkezhet targoncavezetői tanfolyamra? Sok raktárban dolgozó alkalmazott szemez a targoncavezetői állásokkal, de a legtöbben nem jutnak el a megvalósításig. Pedig sokkal egyszerűbb targonca...
Hogyan zajlik egy OKJ-s targoncavezetői tanfolyam ... Az OKJ, azaz az Országos Képzési Jegyzék tartalmazza a Magyarországon megszerezhető szakmák felsorolását, illetve a megszerzésükhöz szükséges képzések...
NKH-s Gyakorlati Kiegészítő Típusvizsga Átalakulások az OKJ rendszerében Az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) rendszere 2010 óta többször is átalakításon esett át. Az új OKJ rendszert meghatár...

Minden vélemény számít!

Ossza meg velünk a gondolatait, véleményét a cikkel kapcsolatban vagy ha kérdése van, tegye fel őket a hozzászólásokban itt vagy a közösségi médiákon! Ha tetszett a cikkünk, like-oljon minket Facebook-on, kövessen Instagram-on vagy Twitter-en, hogy ne maradjon le a legfrissebb hírekről, akciókról és cikkekről a jövőben sem!